Állatasszisztált foglalkozások az óvodánkban

Állatasszisztált foglalkozás az Ibrány Városi Óvodában

Az Ibrány Városi Óvoda számára kiemelten fontos a gyermekek sokrétű, élményszerű nevelése, és a különböző színvonalas programok szervezése. A mai, digitalizáció uralta világban még inkább szükségét érezzük annak, hogy a gyermekek élménydús környezetben nevelkedjenek.
Óvodánk a tavalyi nevelési évben találkozott először állatasszisztált foglalkozással, melynek több fajtája ismert, mint: az állatasszisztált aktivitás, - oktatás és - terápia. De hogy mi is az az állatasszisztáció, pár mondatban bemutatom eme csodálatos szakma lényegét. A Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kara, ahol magas színvonalon, a szakma nagyjai által tartott Állatasszisztált pedagógiai és koordinátori képzések zajlanak - ahol jómagam is tanulom a szakma csínyját-bínyját - úgy fogalmaz: Az állatasszisztált foglalkozásokon az állatok egyfajta közvetítőként szolgálnak, közreműködnek a résztvevők
motiválásában, a segítő helyzetekben, vagy a készségek fejlesztése során. Az állatasszisztált tevékenységek alkalmával állatok vonják feladathelyzetbe a résztvevőket, valamint az élő állat jelenléte a különböző foglalkozásokon, az állatokkal szembeni megfelelő magatartásra nevelést segíti elő. Ez a megfogalmazás kellőképpen bemutatja, hogy óvodánk miért is döntött az állatasszisztált foglalkozások bevezetése mellett. Az óvodai nevelésünk szerves részét képzi többek között a külső világ tevékeny megismerése is, mely magában foglalja az állatvilág felderítését, ami hétköznapjaink szerves része, projektjeinkben is előszeretettel jelenítjük meg az állatvédelemmel karöltve, így ezek az állatasszisztált foglalkozások támogatni hivatottak nevelési feladatainkat és céljainkat. Jelenleg egy csoportban működik ilyen jellegű tevékenység, havi rendszerességgel. A Csillag csoportunk kezdetben állatasszisztált aktivitáson vett részt, jelenleg viszont állatasszisztált oktatással találkozik havi 1 alkalommal. Intézményünkbe a Nyíregyházi Segítő Kutya Alapítvány egy terápiás párosa, Szabó Ágnes és Bagira nevezetű, temperamentum - és terápiás gyakorlati vizsgával, így terápiás kutya igazolvánnyal rendelkező, fekete labrador
kutyája jár ki.
A foglalkozásokat mindig nagy izgalommal várja a csoport és napokig hallgatjuk az ezzel kapcsolatos élményeiket. Ezen alkalmak rendkívül motiválóak, aktívvá teszik a gyermekeket, nagymértékben erősíti a szabálytudatukat, a türelmüket, az egymásra és a kutyára való odafigyelést, csak hogy néhányat említsek. Az életkori sajátosságból is adódó figyelem fejlesztésére kifejezetten pozitív hatással bír a kutya jelenléte. Szinte nincs olyan tevékenység, játék, amit ne lehetne átalakítani kutyás verzióra, így a mindennapi életünkbe, projektjeinkbe nagyon könnyen beépíthetőek ezek az alkalmak.
Szeretném megemlíteni a közösségépítő hatását is ezen foglalkozásoknak, és itt nem csak a gyermeki közösségről van szó, hanem a szülői összetartásról és összefogásról is, melyet a Csillag csoportos szülők mutatnak az állatasszisztált foglalkozásokkal kapcsolatban is. Ők felismerték gyermekük élménybeszámolói által ezen tevékenység pozitív értékeit.
Közös célunk volt havi plusz 1 alkalom bevezetése is, azonban a terápiás párosok túlterheltsége révén ez jelenleg nem valósult meg, de szokták mondani: ami késik, nem múlik.

Jómagam is ezen az úton haladok, hogy saját, leendő vizsgázott terápiás kutyámmal növeljem az ilyen pozitív értékekben gazdag alkalmak számát és innovációt teremtsünk óvodánkban.

Németh Franciska